Nejprve je potřeba ujasnit si základní věc: chcete hrát na tradiční akustickou kytaru, nebo chcete otočit hlasitost doprava a říznout do elektrické kytary? Tuto volbu necháme na vás, protože záleží i na hudbě, která vás baví.
Kytary, které se do ničeho nezapojují a jediné, co pro hru na ně potřebujete, jsou jen vaše prsty, se dělí na akustické a klasické.
Klasickou kytaru možná znáte i pod lidovými názvy španělka a španělská kytara. Tyto kytary jsou určené pro hraní klasické hudby, flamenca (odtud španělka) a jsou velmi vhodné coby kytary pro děti. Na tyto nástroje se totiž natahují nylonové struny, které v začátcích usnadňují hru a lépe se na hmatníku zmáčknou (neřežou do prstů jako kovové struny). Vyučování v rámci klasického hudební vzdělání začíná v ZUŠ právě na tyto kytary. Klasické kytary jsou také charakteristické typizovaným tvarem těla, rovným a širokým hmatníkem a již zmíněnými nylonovými strunami. Hraje se na ně prsty, nikoliv trsátkem.
Akustická kytara neboli westernová kytara je hudební nástroj, který se používá v rockové hudbě, popu, country, bluesu, folku a celé řadě dalších žánrů. Na akustické kytary se natahují kovové struny a hraje se na ně především trsátkem. Vyrábějí se v několika různých provedeních (například Dreadnought nebo Jumbo), jejich hmatník je zakulacený a užší než u klasických kytar. Existují také elektroakustické modely, které jsou vybavené snímačem. Tyto nástroje lze zapojit do kytarového komba a hrát tak zesíleně na koncertech a veřejných vystoupeních.
Určitě víte, jak vypadá elektrická kytara, takže si vysvětlíme jen pár zákonitostí. Abyste mohli hrát na elektrickou kytaru, musíte ji mít do čeho zapojit. Samozřejmě na ní lze cvičit i „na sucho“, ale od toho jsou spíše akustické kytary. Elektrická kytara potřebuje aparaturu, do které ji zapojíte kabelem a až pak uslyšíte její plnohodnotný zvuk. Za tuto aparaturu považujeme buď kytarová komba, která mohou být i menších velikostí, takže se hodí na domácí hraní, a nebo set kytarového zesilovače a reproboxu.
Mezi elektrickou kytaru a aparaturu lze zapojit také různé efekty, kterými můžete výsledný zvuk upravovat. Oblíbený je například distortion, který zvuk zkreslí tak, jak to znáte z rockové a metalové hudby. Dalším základním efektem je reverb, který dává zvuku kytary příjemný dozvuk (asi jako když si zpíváte v koupelně nebo na chodbě). Nebojte se experimentovat a zkoušet různé zvuky, je to zábava!
Na detailu každého produktu můžete využít sekci Poradna, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.